PRP (Platelet Rich Plasma)

Cilt Uygulamaları

PRP NEDİR?

Kişiden alınan küçük miktardaki kanın özel bir tüpe konularak santrfüj işlemine tabi tutulduktan sonra bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen az miktardaki ‘’platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma’’nın yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesini temel alır.

PRP uygulamasında amaç nedir?

Uygulamanın amacı hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti verebilmektir, böylece hasarlı dokunun onarımı da bu kadar hızla ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır.

PRP’nin hedefi yara iyileşmesini sağlamak mıdır? Derinin gençleşmesi ile yara iyileşmesi arasındaki ilişki nedir?

Derideki bir hasarı en etkili, en hızlı ve en doğal biçimde onarabilecek olan yapı, yine derinin ait olduğu bütünün bir parçasıdır. Bu nedenle plazma uygulaması damarlarımızda dolaşan bu sihirli gücü harekete geçiren bir yöntem olarak gelişmiştir.

Uygulama hangi yollarla yapılmaktadır?

– Deride yılların ve UV ışınlarına maruz kalmanın sonuçlarını geriye döndürecek biçimde kırışıklıkların düzelmesini,çöküntülerin giderilmesini,esneklik ve parlaklığının yeniden kazandırılmasını sağlamak,
– İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlamak,
– Saç dökülmesinde tek başına kullanmak veya diğer tedavi seçeneklerinin etkisini güçlendirmek gibi amaçlarla ve yukarıda belirtilen alanlar dışında pek çok alanda başarıyla uygulanmaktadır.

Hastanın kendi kanının işlemden geçirilip hastaya tekrar verilmesi güvenilir bir uygulama mıdır?

PRP uygulaması ‘’otolog’’dur, yani kullanılan plateletler hastadan kendisinden alınanlardır. Steril ve kapalı bir kit yardımıyla yapılmaktadır,yani dışarıdan da bir bulaşma riski yoktur. Verilen plateletlere eklenen hiçbir şey mevcut değildir. Bu nedenlerle bu uygulama güvenilir bir uygulamadır.

Pratikte PRP uygulaması nasıl yapılır?

Uygulamanın yapılacağı kişiden kan alınır, santrfüj cihazında plateletlerine ayrıştırılır. Ayrıştırılan plateletler kitteki tüpün için yoğunlaşıp birikir ve PRP denilen bir kan ürünü ortaya çıkar. Bu ürün (PRP) dolgu veya mezateropi gibi yollarla deriye uygulanır,deriyi gençleştirici etkisi uygulamanın hemen sonrasında parlak ve canlı görünümle belirgin hale gelir. Toplam yaklaşık 30 dakikalık bir uygulamadır. Kolayca, acısız biçimde uygulanır. Hedeflenen dokulara;yüze,boyuna,ellere ve diğer alanlara uygulanır.

Plateletleri yoğunlaştırarak PRP elde etmek için tek bir yöntem mi var?

Bir hastadan elde edilen kan ürününü aynı hastaya geri vermek için etkinlik ve güvenilirliği onaylanmış ürün ve yöntemler kullanılmalıdır. PRP mezoterapi veya dolgu yöntemiyle deriye verilebildiği gibi roller tekniği ile de uygulanabilir.

PRP uygulamasında olumlu etki ne zaman görülür?

Uygulamadan hemen sonra ciltte sağlıklı bir parlaklık ortay çıkar ancak 3 veya 4 uygulamadan sonra  yani 1 kür uygulandıktan sonra) kalıcı bir etki belirgin hale gelir. Seans sayısına uygulayıcı hekim cildin durumuna göre karar vermelidir.

Bir kür ile elde edilen olumlu sonuçlar sonradan tamamen kaybolur mu?

Kürler cildin durumuna göre 10-12 ayda bir tekrarlamak gerekir. Bu durumda uygulanan kürlerin etkisi kalıcı bir gençleştirici etkiye eşdeğerdir.

Uygulamanın en önemli avantajı nedir?

Sağlanan gençleştirici etkinin sadece belirli alanlara yoğunlaşmış olmaması,derinin daha büyük bir bölümüne yayılması ve daha kalıcı olmasıdır. PRP’nin olumlu sonuçları tamamen uygulanan kişiye aittir. Kaybolup gitmez.

Bu uygulamada istenmeyen etkiler siz konusu mudur?

Hastaya kendi kanından üretilen bir materyal verilmektedir. Yapılan işlem basitçe yara iyileşmesi sürecini başlatmak ve hızlandırmaktır. İstenmeyen bir etki ile karşılaşma olasılığı oldukça düşüktür.

PRP uygulaması acı verir mi?

Kan alınması esnasında duyulan rahatsızlıktan daha büyük boyutta bir acı hissi beklenmez. PRP ile mezoterapi uygulaması çoğunlukla derinin 1,5 mm altına yapılır, deriye hacim kazandırmak içinse daha derin uygulama yapmak gerekir, ancak bu uygulamalarda dışarıdan sürülen anestezik kremler acı hissini engeller.

PRP uygulamasının yapılmasında sakınca olan kişiler var mı?

Platelet sayısı yetersiz olan hastalarda, kanser hastalarında bu uygulama yapılamamaktadır.

PRP uygulamasından beklentiler ne olmalıdır?

Uzun etkilidir. Deriyi en doğal biçimde yeniden canlandırır,yapılandırır. Kolay ve güvenli biçimde uygulanır. Sadece yeni kolajen oluşumunu değil,derinin tüm yaşamsal işlevlerini destekler, kırışıklıkları ve çizgileri deriyi ‘’doldurarak’’ değil ‘’gençleştirerek’’ giderir. İlk uygulamadan sonrası sağlanan parlak sağlıklı görünüm bir süre sonra hafifçe gerileyebilir, bunun için ardışık uygulamalar yapılmalı ve gençleştirici etkinin yığılmasını sağlamalıdır. 3 veya 4 uygulamadan oluşan kürler her 10-12 ayda bir kez tekrarlandığında kalıcı sayılabilecek kadar uzun etkili bir gençleştirici etkisi sağlanmış olacaktır.

prp